Doprava a platba

Doprava
Cena
Osobní odběr - Zásilkovna69 Kč
Osobní odběr - PPL Parcelshop69 Kč
PPL - kurýrní služba109 Kč
Objednávka od 2 500 KčZdarma


Při platbě na dobírku bude účtováno doběrečné ve výši od 30 Kč.

Více informací na stránce Doprava a platba.

Proč nakoupit u nás

Ověřeno zákazníky
Certifikát
Ověřeno zákazníky


 • Výborné recenze od zákazníků
 • Přijatelné ceny
 • Zboží skladem
 • Podpora online platby
 • Rychlé dodání
 • Doprava zdarma od 2 500 Kč
 • Rozsáhlá síť odběrných míst
 • Kvalitní zboží
 • Vstřícné reklamační řízení

Napsali o nás

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
rychlost,kvalita

2023-07-23

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychle dodání a vždy zbozi dorazilo perfektně zabalené.

2023-07-17

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Jeden den objednáno, druhý den doručeno. Prostě perfektní.

2023-03-8

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychle dodani, spokojenost

2023-02-14

Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Vysoká spokojenost s kvalitou i rychlostí dodání zboží.

2023-02-12

Nejprodávanější produkty

Rady a návody

Jaké palivo použít do petrolejové lampy?

Na internetu převládají názory, že do petrolejové lampy patří pouze petrolej (na svícení). Obecně lze s tímto názorem souhlasit, protože v posledních době petrolej prošel vývojem a již tolik nezatěžuje čichové buňky.

K dispozici je však i alternativa ve formě čirých a vonných lampových olejů. Čirý lampový olej má sice stejné chemické složení jako petrolej, ale nelze jej považovat za plnohodnotnou alternativu k petroleji. Sami výrobci omezují použití s pouze s knotem o minimálním průměru 3 mm, což komplikuje jeho použití s určitými typy lamp (především s plochým knotem a cylindrem).

Petrolejová lampa však většinou slouží pro zpříjemnění atmosféry, a proto výrobci nabízejí i vonné lampové oleje. Tyto oleje obsahují vonnou složku a jsou rovněž obarveny, tudíž poskytují požitek pro oči i nos. Nevýhodou těchto olejů však je, že výrobci musí dodržovat nařízení Evropské unie a používat horší hořlaviny, které několikanásobně zvyšují hustotu oleje (hustota oleje je 7 mm²/s oproti 2 mm²/s u čirého lampového oleje).

Hustota vonného lampového oleje má pak negativní vliv na vzlínání paliva knotem (a tím pádem na zajištění dostatku paliva k hoření), a proto je nutné je používat pouze u lamp s větším průměrem knotu (alespoň 3 mm).

Nově jsou na trhu přírodní lampové oleje, které jsou vyráběny například z palmojádrového oleje. Tyto oleje jsou barvené (nikoliv performované). Výrobce u těchto typů olejů již neomezuje jejich použití s knotem určitého průměru, přesto nelze doporučit jejich používání s lampami s plochým knotem.

Jak zprovoznit petrolejovou lampu?

Při zapálení petrolejové lampy postupujte dle následujícího návodu:

 1. Zkontrolujte knot, zdali je z bavlny a je stále vláčný (tuhý knot vyměňte). Zastřihněte ohořelý okraj knotu a po stranách zastřihněte růžky (o šířce 2-3 mm), tak aby konec knotu měl lichoběžníkový tvar.
 2. Nalijte palivo až do horní poloviny nádobky, zašroubujte hořák s knotem a nechte několik minut palivo vzlínat, aby se knot dostatečně nasákl až po horní okraj. Optimálně před zašroubováním hořáku, celý knot do paliva na několik minut ponořte.
 3. Dle typu lampy zvedněte či sundejte cylindr a vysuňte knot. Knot zapalte, stáhněte plamen, aby nečadil, a několik minut počkejte, až se rozhoří (plamen bude mít tendenci se zvětšovat).
 4. Zasuňte knot tak, aby hořel jen maličký plamínek a nasaďte cylindr.
 5. Počkejte pár minut, než se cylindr pozvolna zahřeje, a teprve potom knot zvolna vytáhněte tak, aby lampa svítila širokým plamínkem (bez čazení). Výška plamene by měla být cca 2-2,5 cm.

Během zprovoznění lampy se knot zasune a poté vysune, aby oheň ohřál cylindr. V cylindru tak vznikne tah, který bude nasávat více vzduchu a tím bude palivo lépe hořet a více svítit. Pokud se to takto neudělá, tak lampa silně čadí, protože oheň má málo vzduchu, a tím se zanáší cylindr a vše kolem (hlavně nad lampou). Navíc se při velikém počátečním plamenu může stát, že prudký nárůst teploty způsobí prasknutí cylindru.

Co dělat, když lampa optimálně nehoří?

Pokud Vaše lampa nechte hořet, zkontrolujte prosím následující věci:

 1. Zkontrolujte knot - knot musí být bavlněný. Pokud byl již používán, zkontrolujte, zdali je stále vláčný a má schopnost umožnit palivu vzlínat. U použitého knotu rovněž odstřihněte vrchní ohořelý konec. Knotu po stranách zastřihnete růžky (2-3 mm) pro dosažení správného tvaru plamínku.
 2. Zkontrolujte palivo - u petroleje či lampového oleje zkontrolujte datum spotřeby. Prošlé palivo může přijít o své vlastnosti. Palivo doplňte do horní poloviny nádobky, tak aby vzlínající petrolej či lampový olej měl co nejkratší dráhu ke konci knotu.
 3. Zkontrolujte čistotu lampy - lampa zanesená nečistotami jednak nepůsobí příliš esteticky, ale rovněž může způsobovat nedostatečný přísun vzduchu pro hoření.
 4. Zkontrolujte správnou polohu knotu - knot je potřeba po rozhoření více zatáhnout do hořáku. Příliš vysoký plamen čadí a může způsobit prasknutí cylindru.